Александар Дугин: Ако Црна Гора уђе у НАТО, Ђукановић ће бити збачен

[caption id="attachment_19946" align="aligncenter" width="586"]Александар Дугин Александар Дугин[/caption]

То би био неповратан корак. После тога земља улази у зону окупације. То је приближно као земљу предати фашистима


О Балкану, Црног Гори, Србији, Русији и НАТО


— Балкан јесте у првом реду геополитичко питање, али ипак мислим да наш однос према Србима опредељују други значајнији фактори од геополитике. Мислим на јединство судбине. Веома је важно да ми, Руси и Срби, имамо једну судбину. Ми смо народи мученици, ми смо народи вјерни Христу, ми смо народи вјерни традицији. Ми имамо заједничке словенске коријене, ми представљамо суштину словенства, његову јединственост и непокорност. Ми смо посвећени идеалима словенства. Постоје само два таква народа. Само Руси и Срби, заједно нас је 200 милиона. И у том односу духовно сродство наших судбина важније је од свега осталог.

Друго што је важно, то је чињеница да смо дио Византијског православног свијета. Ми смо жељели бити Трећи Рим. Као што су и Срби жељели, Бугари, Румуни такође, у Трговишту, Трнову, такође као Београду и на Косову жељели су преузети од Византије њену инцијативу. У вријеме вашег цара Душана Силног то је било приближно остварено. Ми смо дио Византијске цивилизације и то је, поред судбине, други фактор који нас повезује. Осим нас, ту су и наши братски народи Бугари, Македонци, као и Грци, Румуни и други православни народи не само словенски. Ми смо дио јединствене цивилизације.

На трећем мјесту са мог становишта, када говоримо о геополитичким перспективама Балкана, веома је важна да духовна идентичност која би требало да нас зближи политички и економски. Требало би да знате да је Русија у Првом свјетском рату жртвовала себе да би спасила Србију, али у ту за нас сложену ситуацију жртвовања сопственог националног интерес дошли смо из виших идеала.

И зато ми од Срба и Црногораца очекујемо одговоран однос. Међутим, видимо да поједини црногорски политичари желе да ступе у НАТО и тамо издају свој идентитет. Наравно желио бих да истакнем да је обичном народу Србије и Црне Горе бесмислено и нејасно како је могуће приступити савезу који је против Русије. Ступање у НАТО малим земљама као Црној Гори и Србији неће донијети ништа добро. Постаћете робови.

У нашој породици, заједно са Русијом, српски етнички простор био би слободан, јер ми смо браћа. Као и у свакој породици, требало би поштовати старије, али би тада били заштићени и слободни у оквирима породице. У оквирима НАТО били би само механички дио једног концентрационог логора, упали би у ропство. Дакле, имате избор између пријатељства и братства са својима или ропства туђину, силама које су бомбардовале Југославију и Београд. Према мом мишљењу, улазак у НАТО представљао би кратковиду одлуку.

Не говорим сад о нашим националим интересима, њих остављам по страни. Избор НАТО је нелогичан, јер мислим да православни Балкан, српски и словенски Балкан није увијек истовјетан са Русијом, већ Балкан представља авангарду нашег евроазијског, православног и поствизантијског простора. Ви нијесте Западна Европа. Чак ни земље Западне Европе нијесу више сигурне у евроатлантизам. Погледајте шта се дешава у Енглеској, која планира да изађе из ЕУ. У Француској и Њемачкој сазријевају тенденције за напуштање ЕУ и НАТО. Све значајније снаге о томе говоре. Аустријски политичари такође говоре о изласку из ЕУ и критикују САД. Снаге које критикују НАТО говоре да би Нијемци, Французи и Грци требало да изађу из НАТО, и имају све већу подршку.

nikolicdugin

Они који из прагамтизма подржавају НАТО, попут црногорског премијера Мила Ђукановића, не иду само против става народа Црне Горе већ и против здравог разума. Таква апсурдне личности постојале су и код нас у совјетско и постсовјетско вријеме. Мислим на Горбачова, Јељцина и либерале, који су радили против националих интереса Русије.

Према мом мишљењу, требало би сачувати идентитет Балкана као самосталне цјелине друштвено-политичког система. То је могуће искључиво уколико Црна Гора и Србија буду инсистирале на сопственом идентитету, не због савеза са Русијом, већ због вас самих. Не би требало да будете русофили, будите србофили, довољно је да Срби и Црногорци воле себе и то ће значити да ћемо бити заједно. Уколико волите себе, своју историју и традицију, јасно вам је ко је пријатељ, а ко непријатељ.

Рекао бих да Руси воле Србе и да је србофилство у Русији сувишно. Такође сам примијетио да Црногорци и Срби воле Русе. Можда не постоје директне везе, нема непосредних контаката између људи, али наше национално својство је да волимо једни друге. Становници Балкана требало би да остану Балкнцима и у коначном резултату, ако свако буде поштовао своју сопствену традицију, тада би се успоставила хармонична, природна и органска конфигурација расположивих сила на Балкану.

О Балкану и Евроазијском савезу?


— Сматрам да би укључење Србије, Црне Горе, других православних, словенских и источноевропских земаља у Евроазијски савез у првом реду помогло рјешавању основних стратешких, економских и политичких питања. Шта значи улазак у Евроазијски савез? Ту можемо говорити не само о културним и цивилизацијским темама већ о конкретним стварима.

Пођимо од, на пример, атомског наоружања Русије. Та земља која би приступила Евроазијском Савезу била би од могуће агресије заштићена атомским потенцијалом Русије. Да сте 1999. били члан Евроазијског савеза, односно да је тада постојала оваква асоцијација, напади НАТО били би искључени. Уколико би Србија и Црна Гора приступиле Евроазијском савезу, тада би ваша независност и слобода били заштићени атомским потенцијалом Русије.

Друго, земље које приступе Евроазијском савезу улазе у јединствен економски систем. То је систем јединствених тарифа. Тамо би плаћали јефтиније нафту и гас и то представља основу успјешног развитка економије. Константност снадбијевања и доступности енергентима за ваше земље ријешило би чланство у Евроазијском савезу. Русија грађанима других чланица Евроазијског савеза – Казахстана, Бјелорусије и Јерменије – ресурсе ставља на располагање једнако као и домаћим грађанима.

Такође, плус је што се економије Евроазијског савеза међусобно допуњују. У Русији је тренутно затворено туристичко тржиште Египта и Турске. То је потенцијал који се у цифрама мјери милијардама долара. Уколико се то распореди међу чланицама Евроазијског савеза, а Црна Гора му приступи, то би могло да води процвату ваше економије. Црногорци би, уз правилан развој, могли да од туризма живе у благостању и дочекују руске туристе, који су блиски духовно, а језици су нам слични.

Улазак у Евроазијски савез нуди рјешења за сва битна унутрашња политичка, економска, чак и геополитичка питања. Такође, у Русији не постоји стриктна идеологија, она је конзервативна и православна, али не и догматска. Вама из Русије нико неће наметати вриједности које не желите. Са друге стране, уласком у ЕУ бићете обавезни да се сагласите са таквим вриједностима као што су геј-параде, да редефинишете појам породице а у школским програмима мораћете да усвојите да су најгоре форме сексуалних перверзија ствар личног избора. Хилари Клинтон је недавно истакла да, уколико постане предсједник, промоција ЛБГТ вриједности постаће један од основних спољнополитичких приоритета САД.

Улазак у Евроазијски савез понудио би рјешење у економским, политичким и стратешким питањима, и на вас нико не би вршио притисак да радите нешто што је против воље вашег народа. Погледајте, код нас је Јерменија један политички систем, Казахстан други, Бјелорусија трећи. То како грађани Бјелорусије и Казахстана желе да уређују своју државу нас у Русији не интересује и то нас разликује од позиција Вашингтона.

Према мом мишљењу, Евроазијском савезу места би било за Србију, Црну Гору, Македонију а могуће и Бугарску. Чланство у овој асоцијацији не би ријешило све проблеме, али би дало дало основу да се главна отворена друштвена питања ријеше у највећем степену. Добили бисте тако доступ гасу, енергији, финансијама и безбједности.

Сматрам да опоненти овог пројекта не могу бити људи који у Србији и Црној Гори не желе добро ниједној ни другој. То су људи који представљају пуке агенте утицаја. Такви и код нас постоје. У општој ситуацији потребно је дефинисати руске интересе у Русији, српске у Србији, црногорске у Црној Гори. Потребно је такође дефинисати односе са нашим европским партнерима. Ту мислим на Нијемце који воде рачуна о интересима своје земље, а не проамеричке Нијемце. Постоје такође људи и у Италији и Француској који воде рачуна о интересима своје земље, чак и у самој Америци, као што је Трамп, који се разликује од политичара који служе интересима крупног капитала и мултинационалих компанија.

djukanovicsad

О односу Кремља према уласку Црне Горе у НАТО


— У првом реду сматрам да би улазак у НАТО од народа Црне Горе створио заточеника криминалних власти. То би био злочин против народа Црне Горе. Вјерујем да би човјек који би то урадио био свргнут. То је, према мом мишљењу, самубилачка политика.

Погледајте, рецимо, Ердогана, који није православац ни нама духовно близак. Развијао је добре односе са Русијом. Међутим, кад је прешао црту, изгубио је све – и руске туристе, и извозно тржиште, и посао за турске грађевинске компаније у Русији. Ђукановић у односу према Русији веома подсјећа на Ердогана. Желим да истакнем да Ђукановићев режим неће имати никакву подршку Русије, али да са њим нећемо поистовјетити народ Црне Горе. Уколико Ђукановић настави овакву политику, неће бити спокојан, јер он не иде само против Москве, већ иде против историјске логике. Он сад покушава да успостави свој криминални систем, заснован на застрашивању народа, на бандитизму, на коме се богате црногорски политичари. Он просто жели да прода народ Црне Горе, као у обичној трговачкој трансакцији.

Ђукановић се бави разним облицима криминала, почев од трговине наркотицима. Ипак, од свих страшних злочина за које је одговоран најгори од свих би био улазак у НАТО.

Увјерен сам да народ Црне Горе неће допустити овакав расплет догађаја. Црна Горе може остати неутрална, може очувати status quo, може причекати са приступањем Евроазијском савезу. Али, уколико уђе у НАТО, то би био неповратан корак. Послије тога земља улази у зону окупације, то је приближно као земљу предати фашистима.

Да се то не би догодило, потребно је да грађани Црне Горе ураде све што је у њиховој моћи да заштите своја права и национални суверенитет земље. Дијелимо ваше мишљење о неопходности спровођења слободног и демократског референдума, али Русија на то не може директно утицати. Ми смо спремни да вас подржимо морално, ми веома волимо народ Црне Горе и наше пријатељство је неупитно. Спремни смо да вас подржимо информативно, сматрамо да је референдум као елементарну демоктратску процедуру неопходно спровести, спремни смо да вам дамо и политичку подршку. Али са вашом владом, која је зазуела издајничке позиције и држи антиправославни курс, изборити се могу само Црногорци.

Цео интервју, објављен 13. маја на подгоричкој web телевизији ИН4С, можете погледати ОВДЕ

Разговарао: Игор Дамјановић
Извор: Нови Стандард

Александар Дугин: Ако Црна Гора уђе у НАТО, Ђукановић ће бити збачен

александар дугин, геополитика, интервју, нато, русија, црна гора
http://www.magacinportal.org/2016/05/18/aleksandar-dugin-ako-crna-gora-udje-u-nato-djukanovic-ce-biti-zbacen/
Александар Дугин: Ако Црна Гора уђе у НАТО, Ђукановић ће бити збачен Александар Дугин: Ако Црна Гора уђе у НАТО, Ђукановић ће бити збачен Reviewed by Огњен on мај 18, 2016 Rating: 5

Нема коментара:

Омогућава Blogger.