Век смрти војводе Путника: "Умро је болестан, далеко"

[caption id="attachment_27211" align="aligncenter" width="527"] Радомир Путник у свом кабинету пред рат[/caption]

Сто година од смрти војводе Радомира Путника обележено је полагањем венаца на његовом споменику на београдском Новом гробљу.


Венце су положили министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин и градски менаџер Горан Весић.

"Војвода Радомир Путник је најистакнутији део једне победничке и бескрајно храбре генерације. Он је модернизовао српску армију, увео у њу правила тада модерног света, али важније од свега сачувао њен слободарски дух и њену непоколебљиву жељу да се за слободу бори", рекао је Вулин новинарима након полагања венаца.

Како је додао, војвода Путник је представник најславније генерације у историји нашег народа и човек који слободу није дао ни за шта.

"Нажалост, свој живот је завршио болестан, далеко од Србије. Није дочекао да види како се српска армија победоносно враћа у Србију, али без њега, без његовог рада, команде, без његовог живота посвећеног тој армији и тој земљи не би било ни победноносног повратка ни те велике генерације", навео је Вулин.

Према његовим речима, војвода Путник је био врхунски професионалац и један од највећих војних стратега свога времена.

"Генерација Радомира Путника није могла да бира када ће се борити, али је избарала за шта ће се борити, за слободу изнад свега баш као и наша генерација. Нисмо могли да бирамо ратове у којима ћемо учествовати, нисмо могли да бирамо када ћемо их водити, али смо их водили зато што смо желели слободу", нагласио је Вулин.

Весић је рекао да је војвода Путник једна од најзначајнијих личности наше историје и да је лепо што се обележавају годишњице везане за његов живот.

"Подсећајући се великих људи као што је војвода Путник који је тешко болестан организовао повлачење српске војске преко Албаније, који је умро не дочекавши да види слободну Србију показујемо поштовање према нашој прошлости, а народи који се не сећају прошлости немају право на будућност", истакао је градски менаџер Горан Весић.

[caption id="attachment_27213" align="aligncenter" width="527"] Српски војници носе оболелог Путика преко албанских планина[/caption]

Венце су, осим Вулина и Весића, положили и представници Министарства одбране и Војске Србије, потомци војводе Радомира Путника, представници невладиних организација опредељених за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.

Церемонију обележавања стогодишњице смрти војводе Путника организовао је Одбор за неговање традиција ослободилачких ратова Србије Владе Републике Србије.

Радомир Путник, рођен 24. јануара 1847. године у Крагујевцу, био је српски војсковођа, војвода, начелник Главног ђенералштаба Војске Краљевине Србије у балканским ратовима и Првом светском рату.

Војничко звање стекао је на Артиљеријској школи у Београду. После многих прекоманди и напредовања у служби, 1903. године постављен је за начелника Главног ђенералштаба.

Творац је модерне српске војске - у оквиру школовања и обуке официра увео је решавање тактичких задатака, војску је осавременио новим наоружањем и на кључна места поставио талентоване официре.

Од 1912. до 1916. године налазио се на положају начелника Врховне команде. После Кумановске битке 1912. године постао је први српски високи официр са почасним чином војводе.

Са грчког острва Крф 1916. године отишао је на лечење у Ницу, у Француској, где је и преминуо 17. маја 1917. године.
Предлог Магацин-а:

Радомир Путник: Моја одликовања су испод мундира

Извор: Танјуг
Век смрти војводе Путника: "Умро је болестан, далеко"

Војвода Радомир Путник, историја, србија, српство
http://www.magacinportal.org/2017/05/17/vek-smrti-vojvode-putnika-umro-je-bolestan-daleko/
Век смрти војводе Путника: "Умро је болестан, далеко" Век смрти војводе Путника: "Умро је болестан, далеко" Reviewed by Огњен on мај 17, 2017 Rating: 5

Нема коментара:

Омогућава Blogger.